Tko je mogao u svojoj analizi rizika predvidjeti pandemiju i potres u isto vrijeme? Vjerojatnost za to vrlo je mala, no svjedoci smo, ona postoji.

Kod vjerojatnosti da je pandemija u tijeku, izračun se komplicira budući u formulu treba uvrstiti točan broj dana trajanja pandemije koja nema tako oštre vremenske granice, pogotovo kada govorimo o završetku pandemije. Izračun će stoga biti vrlo grub i poslužiti samo kao ilustracija. Pandemija se definira kao globalno širenje bolesti, bez korelacije sa težinom simptoma bolesti i stopom smrtnosti. U zadnjih je 200 godina bilo mnogo zaraza koje su se širile svim kontinentima (hongkonška gripa, azijska gripa, kolera, HIV, zika, ebola itd.). Ovaj izračun sadrži podatke za španjolsku gripu (siječanj 1918. – prosinac 1920.) i svinjsku gripu (travanj 2009. – kolovoz 2010.), tj. one pandemije koje su bile prisutne na našim prostorima. Uzimajući u obzir period od 200 godina i trajanje ovih dviju pandemija, vjerojatnost da je pandemija u tijeku iznosi otprilike 2 %. Na temelju ovih podataka, vjerojatnost da traje pandemija 20 je puta veća od one da se na određeni dan dogodi potres jači od 5,0 prema Richteru. 

Zaključno, uzimajući u obzir da su potres i pandemija neovisne varijable, vjerojatnost  da se dogodi potres jači od 5,0 po Richteru za vrijeme trajanja pandemije iznosi 0,0002 %

Na temelju povijesnih podataka, mala je vjerojatnost da nas u prosječnom životnom vijeku ništa neće pogoditi, počevši od ratova, epidemija, prirodnih nepogoda itd. Tako je oduvijek. Međutim, čini se da smo sada zaštićeniji nego ikada. Pandemije traju kraće i rezultiraju nižom stopom smrtnosti zbog napretka medicine i znanosti, te boljih uvjeta života, pomoć nakon prirodnih katastrofa stiže brže, a spašavanje ljudi je učinkovitije. Naravno, to vrijedi za razvijeni dio svijeta koji je i u ovim okolnostima u povlaštenom položaju. 

Svaka nova situacija prilika je za učenje, kao i ova 0.0002 % vjerojatna koja se upravo dogodila. Stečeno iskustvo i znanje, između ostalog, korisno je upotrijebiti u svrhu boljeg upravljanja rizicima u budućnosti, pogotovo ako smo to do sada propustili učiniti. Priprema je pola posla.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.